Żywieckie Suwakowanie - Logo

Żywieckie Suwakowanie 

XVIII edycja największej imprezy puzonowo-tubowej w Polsce 09-13 lipiec 2024

  1. pl
  2. en
Krzysztof Gajda
15 maja 2024

Rodowity Ślązak – wychowany w tradycji orkiestr górniczych, z którymi współpracował podczas całej swojej muzycznej edukacji. Absolwent PSM I i II st. w Jastrzębiu - Zdroju. Studiował w Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie prof. A. Czechowskiego, a następnie ukończył studia podyplomowe w klasie prof. Z. Stolarczyka i dr. hab. J. Urbańczyka. Pracował w Orkiestrze Reprezentacyjnej Straży Granicznej w Nowym Sączu. Obecnie tubista Filharmonii Świętokrzyskiej im. O. Kolberga w Kielcach, członek Świętokrzyskiego Kwintetu Blaszanego, nauczyciel dyplomowany ZPSM im. L. Różyckiego w Kielcach i PSM I st. w Pińczowie, gdzie prowadzi klasy tuby i eufonium oraz zajęcia orkiestry dętej. Od lat instruktor Młodzieżowej Orkiestry Dętej w Krasocinie – jednej z najlepszych orkiestr dętych w Polsce i Europie. W 2022 roku został mu nadany tytuł nauczyciela konsultanta Centrum Edukacji Artystycznej. 

Prowadzi szeroką działalność artystyczną i edukacyjną na terenie województwa świętokrzyskiego, za co został uhonorowany trzykrotnie nagrodą Indywidualną Centrum Edukacji Artystycznej – za szczególny wkład w rozwój edukacji artystycznej w Polsce, Nagrodą Burmistrza Miasta i Gminy Pińczów za wyróżniającą pracę dydaktyczno – wychowawczą i opiekuńczą, Nagrodą Prezydenta Miasta Kielce za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury oraz Nagrodą Marszałka Województwa Świętokrzyskiego – Świętokrzyską Nagrodą Kultury. 

Uczniowie jego klasy zdobywają liczne nagrody i wyróżnienia na konkursach i festiwalach rangi ogólnopolskiej i międzynarodowej. Do najważniejszych należy I miejsce na Ogólnopolskim Konkursie Tubowym Centrum Edukacji Artystycznej Jakuba Antonkiewicza. Jego uczniowie otrzymali również stypendium Prezesa Rady Ministrów za osiągnięcia naukowe i artystyczne, a absolwenci pracują m. in w Orkiestrze Reprezentacyjnej Wojska Polskiego im. gen. J. Wybickiego w Warszawie i Orkiestrze Reprezentacyjnej Sił Powietrznych w Poznaniu.

Koncertował w wielu krajach świata, m. in. Norwegii, Hiszpanii, Chinach, USA. Grał pod batutą wielu wybitnych dyrygentów, m. in. Jerzego Maksymiuka, Krzysztofa Pendereckiego, Gabriela Chmury, Antoniego Wita czy Wojciecha Michniewskiego. Z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Świętokrzyskiej dokonał wielu nagrań płytowych m. in. „We are from here” z Włodkiem Pawlikiem, cztery wydania „ Albumu Polskiego”, dwa albumy z muzyką Ryszarda Bukowskiego oraz płytę „Anbild”. Wraz ze Świętokrzyskim Kwintetem Blaszanym wielokrotnie występował na festiwalach Jeunesses Musicales, Międzynarodowym Festiwalu im. K. Jamroz w Busku - Zdroju oraz corocznie na Festiwalu Muzyki Dawnej w Levocy. Od lat jest uczestnikiem Żywieckiego Suwakowania.