Żywieckie Suwakowanie - Logo

Żywieckie Suwakowanie 

XIX edycja największej imprezy puzonowo-tubowej w Polsce 20-26 lipiec 2025

Trombone Unit Hannover
04 marca 2019

Zespół Trombone Unit Hannover postawił sobie za cel prezentację puzonu w całej jego muzycznej różnorodności oraz otwarcie nowej perspektywy na piękno jego brzmienia. Gazeta Neues Badische Nachrichten przyznaje ośmiu muzykom "znakomitą technikę (...), połączoną z pasją oraz bogactwem dźwięku i ekspresji".

Członkowie oktetu grają w czołowych europejskich orkiestrach, takich jak Bamberger Symphoniker, SWR Symphony Orchestra, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia, Deutsche Radiophilharmonie, Budapest Festival Orchestra czy Staatsoper Hannover. Jako soliści zdobyli liczne nagrody w międzynarodowych konkursach, takich jak Praska Wiosna czy ARD Musikwettbewerb.
 

Trombone Unit Hannover było pierwszym zespołem dętym blaszanym, który zdobył Nagrodę Niemieckiego Konkursu Muzycznego (2011) − co stanowi unikalne osiągnięcie w długiej historii tego konkursu. Zespół został założony w 2008 roku przez ośmiu młodych puzonistów z talentowej szkoły prof. Jonasa Bylunda przy Hochschule für Musik und Theater Hannover, a jego powstanie było logiczną konsekwencją ich wieloletniej działalności kameralnej podczas studiów. Decydującymi czynnikami dla utworzenia oktetu były przede wszystkim miłość do muzyki i przyjacielskie relacje pomiędzy muzykami. W 2008 roku otrzymali stypendium Deutscher Musikrat (Niemiecka Rada Muzyczna) za swoje wyjątkowe występy i zostali przedstawieni w Bundesauswahl Konzerte junger Künstler (Federalny Wybór Koncertów Młodych Artystów).
 

Z kreatywnymi i zaskakująco różnorodnymi programami, które łączą klasyczną i współczesną muzykę, oryginalne kompozycje oraz aranżacje w wyszukany sposób, Trombone Unit Hannover jest aktywne na międzynarodowej scenie koncertowej. Zespół występował m.in. na Festiwalu Muzycznym Schleswig-Holstein, Festiwalu Mecklenburg-Vorpommern, Donaueschinger Musiktage, Festiwalu Styriarte w Grazu oraz w Elbphilharmonie w Hamburgu. Oprócz licznych występów w różnych krajach europejskich, odbyli także kilka tras koncertowych w Ameryce Południowej i Azji.
 

Debiutancka płyta CD „Full Power”, wydana w 2013 roku przez wytwórnię Genuin, a następnie w 2017 roku „Living on the Edge” – również w tej samej wytwórni – są jak można powiedzieć, zarówno hasłem, jak i misją zespołu: zawsze pełni energii i odkrywający nowe granice. Kompozycje zamówione przez Daniela Schnydera, Jana Glembotzkiego, Ricardo Mollę i Georga Friedricha Haasa (wykonane na Donaueschinger Musiktage 2015) z jednej strony, a adaptacje wielkich dzieł historii muzyki (w tym „Obrazy na wystawie” Mussorgskiego, „Planety” Holsta, pełny pierwszy akt „Lohengrina” Wagnera czy „Muzyka na ognisko” Handla) autorstwa aranżera Larsa Karlina z drugiej strony, stanowią świadectwo tych poszukiwań.
 

A recenzje są jednoznaczne: Clarino pisze: "[...] od razu chciałoby się zawołać do chłopaków, jeśli nie jest się jeszcze bez tchu z zachwytu: Tak właśnie należy grać Handla. Tak właśnie Handel „brzmi”. Wypolerowane, cięte, błyszczące." Z kolei American Record Guide stwierdza: "Zawsze jest ryzyko, by mówić o czymś jako najlepszym, ale trudno wyobrazić sobie, aby inny zespół puzonistów mógł wykonać te utwory tak dobrze".